Ads 468x60px

Borsa Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Birçok kişi birikimlerini borsada hisse senedi alarak değerlendiriyor. Bazıları kendine yetecek ve paranızı değerlendirecek kadar kazanç elde ederken, bazıları tüm parasını kaybediyor. Parasını kaybeden kişiler için borsa, dolandırıcılık mekanı ve kumarhane olarak da değerlendirilebiliyor. Oysaki yapılan araştırmalar borsada yaşanan kayıpların büyük çoğunluğunun yatırımcı hatasından ileri geldiğini gösteriyor.


İnternetten 5/24 risk almadan paranızın 100 katını kazanma fırsatı yakalayın.
Bilgi almak için burayı tıklayın.

Aceleci davranan, çok fazla para kazanma hırsı olan kişiler borsadan hüsranla ayrılıyor. Çünkü bu hırsları onları hata yapmaya yöneltiyor ve köşeyi döneceklerini düşünerek asılsız tüyolara göre işlem yaparak kaybediyor. Borsa yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken ilk konu aceleci davranmamak ve kendi yatırım stratejilerinizle hareket etmektir. Tüm bu noktalarda başarılı olabilmek için de iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine ihtiyacınız vardır.

Borsa yatırımı yapmaya karar verdiğiniz zaman herhangi bir eğitim veya bilginiz yoksa önce borsa bilgisi edinmeniz gerekiyor. Günümüzde bu bilgileri edinmenin birçok yolu vardır ve internet üzerinden yerli – yabancı birçok kaynağa ulaşabilirsiniz. Bu kaynaklar, borsa konusunda bilgisini aktaran kişilerin yazıları olabildiği gibi aracı kurumlar veya uzmanlar tarafından kaleme alınmış yazılar da olabilir. Özellikle günümüzde aracı kurumların ücretsiz e-kitapları internet üzerinden kolayca bulunabilmektedir.

Borsa hakkında alacağınız bilgiler sonrasında para kazanmak için nasıl hareket etmeniz gerektiğini az çok anlamış olacaksınız. Bilgilerinizi sürekli geliştirmeli ve günümüz olanaklarından olan demo hesaplarda sanal para ile deneyim kazanmalısınız. Demo hesaplar, gerçek verileri içerirken size deneyim kazanmanız için sanal para ile işlem yapma imkanı verir. Bu sayede gerçek piyasa koşullarının nasıl olduğunu öğreneceğiniz gibi nasıl para kazanacağınızı, risklerin neler olduğunu ve riskleri nasıl minimum düzeyde tutacağınızı da öğrenmiş olursunuz.

Yatırım yaparken bilmeniz gereken bir diğer konu ise ülke ve dünya ekonomisinde meydana gelen gelişmelerdir. Açıklanan ekonomik verileri bilmeli ve takip etmeli, meydana gelen değişiklikleri yorumlayabilmelisiniz. Özellikle ülke ekonomisinin büyümesini ilgilendiren verileri takip etmeniz gerekiyor. Ülke ekonomisinin büyümesi, şirketlerin karlılık oranlarının artması ve doğal olarak alıp satacağınız hisse senetlerinin değer kazanması anlamına gelir. Bu nedenle öncelikle ülke ekonomisinin büyümesini etkileyen verileri bilmeli, takip etmeli ve buna göre hangi şirketlerin değer kazanacağı hakkında yorum yapabilmelisiniz.

Borsada hangi yatırım araçlarına yatırım yapacağınıza da karar vermeniz gerekiyor. Genel olarak borsaya ne kadar parayla girilir sorusu yeni yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Borsaya istediğiniz kadar parayla girebilirsiniz. Önemli olan borsaya yatıracağınız parayla nasıl hareket etmek istediğiniz, nasıl para kazanmak istediğiniz ve hangi yatırım araçlarına yatırım yapacağınıza karar vermektir. Aynı zamanda paranızı tek bir yatırım aracına yatırmamalı ve bir portföy oluşturmalısınız. Bu portföyü de borsa beklentilerinize göre oluşturmanız gerekiyor.

Borsa ile ilgili bilgilerinizi sürekli geliştirmeli, kendinize en uygun yatırım stratejisini geliştirmeli ve piyasaları takip etmelisiniz. Birçok uzman yatırımcı bu konularda hemfikirdir ve başarının sırrı olarak başkalarına göre değil, kendi bilgileriniz ve stratejileriniz ile işlem yapmanız gerektiğini belirtiyorlar.

İşte uzman yatırımcılardan birçok püf noktası sizlerle:

    Güvenli, düşük maliyetli ve uzun vadeli yatırımlara yönelin.
    Bilginiz olmayan alanlara yatırım yapmaktan uzak durun.
    Finansal okuryazarlığınızı geliştirin.
    Sürü psikolojisinden uzak durun ve herkes alıyor diye almayın, herkes satıyor diye satmayın.
    Hemen zengin olma hayaline kapılmayın.
    Fiyatlar düştüğünde alın, yükseldiğinde satın.
    Her zaman disiplinli olun.
    Aldığını alım – satım kararlarında istikrarlı olun.
    Sürekli piyasaları takip edin. Piyasalar hakkında bilginiz tam değilken alım – satım kararı vermeyin.
    Duygularınızla işlem yapmayın.
    Tepe ve dip noktalarından işlem yapmayın.
    Borç, kredi gibi geri ödenmesi gereken paralarla işlem yapmayın.

Sonuç olarak; borsada ne olursa olsun kendi bilgileriniz, deneyimleriniz ve yatırım stratejileriniz ile hareket etmeniz gerekiyor. Bu nedenle sürekli olarak araştırmalı, borsa ile ilgili elinize ne geçiyorsa okumalı, tüm dünyadan haberleri takip etmelisiniz. Bilgileriniz ve deneyiminiz size sakin, sabırlı ve mantıklı işlemler yapmanıza yardımcı olacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Oluşabilecek her türlü maddi ve manevi zararlar site ziyaretçilerini bağlayıp sitemizin herhangi bir sorumluluğunun olmadığını peşinen kabul etmiş sayılır. ariyordum free backlink freebanner4u