Ads 468x60px

Ekonomist Roubini, artan kemer sıkmaların dünyanın büyümesini duraklatabileceğini söyledi

Dünyanın birçok bölgesinde 2013'te kemer sıkma programlarının devrede olacağına dikkat çeken New York Üniversitesi ekonomi profesörü Nouriel Roubini, bu durumun vasat büyümeye, hatta bazı ülkelerde doğrudan daralmaya neden olabileceğini savundu.

Ekonomi ve siyaset liderlerinin yorumlarını yayınlayan Project Syndicate sitesinde bir makale kaleme alan Roubini, kemer sıkmaların Euro Bölgesi'nin çekirdeği, ABD ve diğer birçok gelişmiş ekonomiye yayıldığını söyledi.

Bu yıl ciddi ekonomik ve siyasi risklerin öne çıktığının altını çizen ROubini, tüm risklerin tek seferde gerçekleşme ihtimali düşük olsa da, bazen tek bir tanesinin dahi küresel resesyonu sıçratmaya yeterli olabileceği uyarısında bulundu.

Roubini, küresel resesyona neden olabilecek tek bir sorun örnek olarak ise ABD'deki borç tavanı-federal harcama kesintisi tartışmasını verdi ve Mevcut ufak anlaşma bile zorla yüzde 2 büyüyebilen bir ekonomide GSYH'ye yüzde 1.4'lük darbe vurabilir dedi.

Kriz kahini lakabıyla da tanınan Roubini, gelişmiş ülkelerde yüzde 3'ün altında ve gelişen piyasalarda yüzde 5 seviyelerinde olmak üzere, küresel ekonominin bu yıl ortalama yüzde 3 büyüyeceğini öngördü.

Ortadoğu'nun tamamının sosyal, ekonomik ve siyasi olarak istikrarsız olduğunu savunan Roubini, Arap Baharı, Arap Kışı'na dönüşuyor dedi.

Avrupa'da duraklama ve direk resesyon öngören Roubini, bölgede zayıf üretkenlik büyümesi ve büyük ve sürdürülemez borç sorunlarının devam etmesini beklediğini ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası'nın riskleri azalttığını, ancak Euro Bölgesi'ndeki temel sorunları çözmediğini belirten Roubini, sorunların tüm şiddetiyle yılın ikinci yarısında geri döneceği uyarısında bulundu.

0 yorum:

Yorum Gönder

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Oluşabilecek her türlü maddi ve manevi zararlar site ziyaretçilerini bağlayıp sitemizin herhangi bir sorumluluğunun olmadığını peşinen kabul etmiş sayılır. ariyordum free backlink freebanner4u