Ads 468x60px

Petrol 100 doların altına iner mi?

Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Fatih Birol, Davos’ta bugün başlayan Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Ortadoğu’daki siyasi gelişmelerden, dünya ekonomisinin resesyona girmesine kadar her yıl farklı konuların ön plana çıktığına dikkat çekerek, bu yılki zirvenin belki de en önemli gündem maddesinin “enerji” olacağını bildirdi.

Hürriyet'ten Merve Erdil'in haberine göre Birol, ikili görüşmelerde ise kendisine en çok “petrol fiyatlarının” sorulduğunu anlattı. Davos’ta enerjiyle ilgili önemli oturumları yönetecek, ayrıca dünyanın önde gelen şirketlerinin CEO’ları ve üst düzey yöneticileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirecek olan Birol, yıllardır katıldığı zirvede kendisine en sık sorulan sorunun “Petrol fiyatları hangi seviyede kalacak?” olduğunu belirtti.
En merak edilen soru
Geçtiğimiz yıl petrol fiyatlarının ortalama 110 dolar seviyesinde olduğunu vurgulayan Birol, şöyle devam etti: “Bu yıl da Davos’ta petrol fiyatlarını soracaklar. Ben şimdiden size onlara vereceğim yanıtı vereyim: ‘2013 yılında petrol fiyatları ortalama 100 doların altına inerse şanslı olduğumuzu addederim’. Çin’deki talep hala güçlü. Üretim açısından bakılınca ise Ortadoğu’daki jeopolitik gerilim devam ederse, petrol fiyatlarını artıracak bir faktör olabilir. Fiyatın 100 dolarlar civarında olabileceğini düşünüyorum.”
Üç kritik madde
Birol, Dünya Ekonomik Forumu’nda enerji alanıyla ilgili şu üç konunun ağırlıkla tartışılacağını da dile getirdi:
1- ABD ve Kanada’da, konvansiyonel olmayan doğalgaz ve petrol devrimi ve yansımaları. Bunlar, sadece enerji alanında değil, ülkelerin ekonomik rekabet gücündeki dengeleri de ciddi şekilde değiştirmeye başladı. Önemli bazı jeopolitik yansımaları oluyor. Acaba ABD ve Kanada’da yaşanan bu devrim, başka ülkelerde tekrarlanabilir mi? Hangi ülkeler gündemde olabilir?
2- Çin’deki petrol talebi hızlı şekilde artmaya devam ediyor, fiyatlar yine 100 dolarların üzerinde. Petrolde üretim büyümesi nereden gelecek? Büyüme için en cazip ülke Irak. Ancak özellikle merkezi hükümet ve Erbil arasındaki sorunlar, üretimdeki büyümeyi engelleme potansiyeli olduğunu gösteriyor.
3- Yenilenebilir enerjide, 10 yıl aradan sonra ilk defa 2012’de yatırımlarda bir düşüş görüldü. Birçok Avrupalı yenilebilir enerji şirketinde ciddi çalkalanmalar oldu. Yenilenebilir enerji artık durağan dönem veya düşüşe mi geçti? Nasıl tekrardan ayağa kaldırılabilir?
Ekonomik baskı Irak’ta sorunu çözer
Fatih Birol, “Irak’ta ne kadar petrol üretimi bekliyorsunuz” sorusuna, “Irak’ta önümüzdeki çeyrekte önemli büyüme olmayacağını söyleyeceğim. Irak’taki iç meseleler mutlaka ve mutlaka halledilmeli. Şu anda merkezi hükümet ve bölgesel hükümet arasındaki sorunun çözülmemesi iki tarafın da işine gelmiyor. Ekonomik baskının politik sorunları çözeceğini düşünüyorum. Petrol üretimi 2020’ye kadar günlük 6 milyon varile çıkabilir” yanıtını verdi.

0 yorum:

Yorum Gönder

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Oluşabilecek her türlü maddi ve manevi zararlar site ziyaretçilerini bağlayıp sitemizin herhangi bir sorumluluğunun olmadığını peşinen kabul etmiş sayılır. ariyordum free backlink freebanner4u