Ads 468x60px

Çin’den Gelen Talep Tek Başına Altını Zirveye Taşıyabilir

Rosland Capital’dan Jeffrey Nichols, Çin’den gelen bitmez tükenmez altın talebinin, tek başına fiyatları yukarı taşımaya yeterli olacağını belirtti. Nichols altın fiyatlarının, ABD dolarında bir çöküş veya hiperenflasyon gibi bir felaket senaryosu olmadan da rekor seviyelere ulaşabileceğini ifade etti.

 Yaklaşık on yıldır kişisel altın yatırımının devlet tarafından serbest bırakılmasıyla, Çin halkının altın iştahı önlenemez bir biçimde artmaya devam ediyor. Çin Merkez Bankası da piyasadaki en önemli alıcılar arasında. Nichols, Çin Halk Cumhuriyeti’nin altın üretim ve tüketim değerlerinin istatistiklerdekilerin üzerinde olduğunu tahmin etmekte. Çin halkı, altın yatırımınlarına uzun vadeli ve kalıcı olarak bakıyor. Ülkeden altın ihrac edilmesi ise, ticari amaç güden, lisanslı altın simsarları dışındaki kişilere yasak. Kısacası, fiyatlar daha önce hiç görülmemiş seviyelere ulaşsa bile, Çin’deki özel veya devlet yatırımlarının tekrar dünya piyasasına dönmesi olası görünmüyor.

 Avrupa ve Amerika’daki meslektaşlarının aksine, Çinli yatırımcılar altın satışında pek işlek değil. Çok ciddi politik veya ekonomik bir sıkıntı olmadığı sürece, Çinli yatırımcıların likiditasyona gitmediği bilinmekte.

0 yorum:

Yorum Gönder

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Oluşabilecek her türlü maddi ve manevi zararlar site ziyaretçilerini bağlayıp sitemizin herhangi bir sorumluluğunun olmadığını peşinen kabul etmiş sayılır. ariyordum free backlink freebanner4u