Ads 468x60px

e-reçete dönemi başlıyor

Temmuzda uygulamaya konan elektronik reçete, yılbaşında zorunlu olacak. Bu tarihten itibaren doktorlar kâğıt reçete yazamayacak.
Sabah'ın haberine göre yazılmış olsa da bu reçeteleri eczaneler karşılamayacak. Elektronik reçeteye geçmeyen hekimlerin verdiği sağlık hizmeti SGK'ya fatura edilemeyecek. e-reçete yazabilmek için SGK'dan hekimlere verilen kurumsal şifreyi almak gerekiyor. Ancak hâlâ şifre almayan doktorlar var.
Bazı doktorlar ise şifre almasına rağmen kâğıt reçete yazıyor. Yılbaşından itibaren manuel reçeteleri eczaneler karşılamayacak. Şifre almayan doktor da ilaç yazamayacak. Sadece aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve işyeri hekimleri geçiş döneminde e-reçeteden muaf tutulacak. Bu sistemde, doktorun yazdığı reçete, TC kimlik numarası üzerinden anında eczacının ekranında görülüyor. Elektronik ortamda yazılan reçete için vatandaşa takip numarası veriliyor. Kişi takip numarasıyla ilacını eczaneden talep ediyor. Bu sistemin tam olarak devreye girmesiyle suiistimal ve usulsüzlükler büyük ölçüde ortadan kalkacak.

0 yorum:

Yorum Gönder

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Oluşabilecek her türlü maddi ve manevi zararlar site ziyaretçilerini bağlayıp sitemizin herhangi bir sorumluluğunun olmadığını peşinen kabul etmiş sayılır. ariyordum free backlink freebanner4u