Ads 468x60px

Almanya, Altınlarının Peşine Düştü

Euro krizinin Alman ekonomisini yavaşlattığı bugünlerde Almanya, yurtdışındaki altın rezervinin derdine düştü.
Kriz dönemleri için başka ülkelerde altın rezervleri olan Almanya’nın toplam 3.396 ton altın stoku
var. Bu stokun değeri 133 milyar Euro. Almanya’nın altın rezervinin çoğu Amerika’nın New York, İngiltere’nin Londra ve Fransa’nın Paris şehirlerindeki bankalarda saklanıyor. Ancak yurtdışındaki altınları uzun süredir Alman yetkililer dahil kimsenin gördüğü yok. Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi milletvekili Peter Gauweiler başta olmak üzere birçok Alman yetkili, ülkenin yurtdışındaki altın rezervini Almanya’ya getirmeyi savunuyor.

Alman Sayıştay’ı da, Alman Merkez Bankası’ndan uzmanlarını ABD, Fransa ve İngiltere’ye göndererek, Almanya’nın yurtdışındaki altınlarının gerçekten yerinde olup olmadığını kontrol etmesini talep etti. Merkez Bankası ise uzun süredir bunun gerekli ve mümkün olmadığını savunuyordu. Ancak Sayıştay’ın baskısı üzerine Alman Merkez Bankası, ilgili bankalarla bu konuyu görüşmeye ve uzmanlarını göndererek kontrol yaptırma hakkı üzerine pazarlığa hazır olduğunu açıkladı. Alman Merkez Bankası on yıllardır ülkenin altınları konusunda İngiliz, Fransız bankalarının kontrollerine güveniyor. Bu bankaların verdiği raporlara göre Almanya’nın altınları ilgili bankaların yer altındaki özel kasalarında korunuyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Oluşabilecek her türlü maddi ve manevi zararlar site ziyaretçilerini bağlayıp sitemizin herhangi bir sorumluluğunun olmadığını peşinen kabul etmiş sayılır. ariyordum free backlink freebanner4u