Ads 468x60px

Dolar Rezervi 112 Milyarı Geçerek Rekor Kırdı

Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları, Eylül ayında 112 milyar doları geçerek rekor kırdı.
Merkez Bankası 2012 Eylül dönemine ilişkin ''Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi'' verilerini açıkladı.


Buna göre, eylül ayında Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları tutarı 112 milyar 86 milyon dolar oldu.

Merkez Bankası tarafından alım satım konusu yapılan dövizlerin tutarı ise bir önceki aya göre 1 milyar 771 milyon dolar arttı ve 91 milyar 357 milyon dolardan 93 milyar 128 milyon dolara yükseldi.

Ağustos ayında 172 milyon dolar olan IMF rezerv pozisyonu ise eylül ayında 2 milyon dolar artarak 174 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde altın rezervleri de 17 milyar 289 milyon dolar olarak hesaplandı.

Altın rezervleri ağustos ayında 15 milyar 706 milyon dolar düzeyindeydi.

NET ÇIKIŞLAR

Eylül ayı itibariyle, döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduatlarda 9 milyar 310 milyon doları ana para, 4 milyar 52 milyon doları da faiz olmak üzere toplam 13 milyar 362 milyon dolarlık net çıkış kaydedildi.

Ağustos ayı itibariyle net çıkış tutarı ise 13 milyar 432 milyon dolar düzeyindeydi.

Net çıkışların 833 milyon doları 1 aya kadar, 1 milyar 799 milyon doları 2-3 ay arası, 10 milyar 730 milyon doları 4 ay-1 yıl arası vadelerde meydana geldi.

0 yorum:

Yorum Gönder

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Oluşabilecek her türlü maddi ve manevi zararlar site ziyaretçilerini bağlayıp sitemizin herhangi bir sorumluluğunun olmadığını peşinen kabul etmiş sayılır. ariyordum free backlink freebanner4u