Ads 468x60px

İşçi Emeklisi 332 Lira Zam Alacak

Çalışma Bakanı Faruk Çelik yaklaşık bir yıldır çalışmaları süren intibak düzenlemesine ilişkin çalışmayı tamamladıklarını açıkladı.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çelik, bakanlığının bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, iş
kazalarına ilişkin çarpıcı rakamlar verdi. Buna göre, Türkiye’de günde 172 iş kazası meydana gelirken, her gün 3 kişi yaşamını kaybediyor, 6’sı da iş göremezlik raporu alıyor. Çelik, sunumda özetle şunları vurguladı:

AÇIK 5 MİLYAR AZALDI

“İstihdamdaki artış, kayıt dışı ile mücadele ve prim yapılandırma gelirleri ile birlikte sosyal güvenlik açığı yılsonunda 5 milyar daha az gerçekleşecek. Buna göre, 2012 yılı sonunda 25.468 milyar lira olarak öngörülen sosyal güvenlik açığı 20 milyar 501 milyon lira olacak. Bu yılın sonunda 6111 sayılı yasa ile getirilen prim yapılandırma gelirleri de 3 milyar liraya ulaşacak.

SGK GİDERİ 160 MİLYAR LİRA

2012 yılı sonunda SGK gelirleri 140 milyar lira, giderleri de 160.5 milyar lirayı bulacak. Toplam prim gelirlerinin emeklilik ve sağlık giderlerini karşılama oranı geçen yıl 67.8 olarak gerçekleşirken, bu yıl ise yüzde 1.8 oranında düşüşle yüzde 66’ya gerileyecek. Geçen yıl 17.4 milyon olan aktif sigortalı sayısı yüzde 3.5 artışla 2012 Ağustos sonunda 17 milyon 975 bine ulaştı. Dul yetim ve emekli aylığı alan pasif sigortalı sayısı da 10.3 milyon kişiye ulaştı.

MUAYENE SAYISI ARTIYOR

Geçen yıl hastanelere 318.6 milyon müracaat gerçekleşti. Bunun için 21.9 milyarlık fatura tahakkuk ettirildi. Bu tutar 2012’nin ilk 8 ayında 262.5 milyon başvuruya karşılık 19 milyar lira oldu.

9 BİN 500 İŞYERİ DENETLENDİ

İstanbul, Kocaeli ve Bursa illerinde 200 müfettiş 9 bin 501 işyerinde denetim yaptı. Denetimlerde 319 tescilsiz işyerine rastlandı, 57 yabancı uyruklu ve 2 bin 197 işçinin kayıtdışı çalıştırdığı ortaya çıktı.

CHP’DEN PANKARTLI PROTESTO

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun CHP’li üyeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi görüşmeleri pankartlı eylem yaptı. CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu ve arkadaşları toplantı salonuna emeklilik ve sigorta primlerine ilişkin çeşitli dövizler astı. Dövizlerde, “Prim dolalı yıllar oldu. Emeklilik gerçekti, hayal oldu”, “Maç devam ederken kural değişti, ömrüm emekli olmaya yetmedi”, “Siz hiç aç kaldınız mı?” yazıları yer aldı. Çelik, salona girdiğinde dövizleri gösteren Aslanoğlu, “Okudunuz mu sayın bakan?” dedi. Çelik de gülerek, “AK Parti iktidarında hiç aç gördünüz mü?” yanıtını verdi.

BÜTÇEDE “LOKMA AYVA” KRİZİ

Komisyon görüşmelerinde eski AK Partili vekil Lokman Ayva, özürlüler için verdiği çalışma ile ilgilenilmemesine tepki göstererek, Komisyon salonunun kapısı önünde bağırmaya başladı. Ayva, toplantı sürerken salon kapısına gelerek Bakan Çelik ile görüşmek istedi. Toplantı salonu dışında bulunan Mesleki Eğitim Kurumu Başkanı Bayram Akbaş’la karşılaşan Ayva, “Kapatın bu kurumu. Ak Parti iktidarında böyle bir kurum istemiyorum. 8 aydır bize cevap vermiyor. Kendiniz makam arabasına biniyorsunuz, kurum imkanını kullanıyorsunuz. Bizim dosyanın 8 aydır kapağını açmadınız” diyerek Akbaş’a tepki gösterdi. Ayva, komisyon salonunun kapısında bağırarak Çelik’i görmek istediğini söyledi. Araya Komisyon’un AK Partili üyesi Recai Berber girdi. Eski vekili sakinleştiren Berber, Lokman Ayva’nın koluna girerek, eski vekili Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın odasına götürdü

http://www.haber365.com/Haber/Isci_Emeklisi_332_Lira_Zam_Alacak/

0 yorum:

Yorum Gönder

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Oluşabilecek her türlü maddi ve manevi zararlar site ziyaretçilerini bağlayıp sitemizin herhangi bir sorumluluğunun olmadığını peşinen kabul etmiş sayılır. ariyordum free backlink freebanner4u